KategorieDeski SUP

Jak wybrać odpowiednią deske SUP? Sprawdź!

Stand Up Paddleboarding już dawno przestał być tylko sportem morskim. Również nad jeziorem można zobaczyć coraz więcej ludzi z Stand Up Paddle Boards. Nie bez powodu: SUP to świetna zabawa, a jednocześnie doskonały trening całego ciała. Promuje również równowagę i wytrzymałość. W ten sposób ćwiczy się nawet mięśnie głębokie.

SUP wymaga pewnej praktyki na początku. Zasada jest bardzo prosta. Stoisz wyprostowany na desce SUP i posuwasz się do przodu za pomocą wiosła. Możliwości zastosowania są nieograniczone. Możesz pływać na dystansie, prędkości, a nawet w morzu. Doświadczeni sportowcy surfują nawet fale.

Szczególnie na początku wybór sprzętu jest decydujący. Jako początkujący powinieneś wybrać odpowiednią deskę. Ale która deska jest odpowiednia dla Ciebie? Jakie są różne rodzaje desek i czym się różnią? Ale nie tylko deska musi pasować, ale także wiosło. Poniżej możesz przeczytać więcej na ten temat.

 

Jakie rodzaję SUP są dostępne?

Deski SUP różnią się kształtem, długością, szerokością i objętością. Ponadto rozróżnia się deski nadmuchiwane i sztywne.

Allroundboard

Allroundboard to dobra deska startowa. Jest to prawdziwy wszechstronny produkt, a oprócz tego ma wystarczającą objętość, ma również określoną długość umożliwiającą szybkie poruszanie się po płytkiej wodzie. Jest podobny do Surf SUP, ale zwykle jest znacznie dłuższy i łatwiejszy do wiosłowania niż Surf SUP.
Allroundboard jest zatem idealny dla każdego, kto szuka swojej pierwszej deski SUP.

Surf Sup

Zamierzasz zabezpieczyć fale przez SUP? W takim przypadku Surf SUP jest odpowiednią deską dla Ciebie. Aby można było wiosłować na wale za pomocą SUP, deska musi zapewniać wymaganą stabilność, a także mieć sporą objętość.

Raceboard

W obszarze Raceboard wybór deski zależy w dużej mierze od miejsca wiosłowania. Raceboard do wiosłowania po morzu musi spełniać inne kryteria niż raceboard stosowany głównie na płyciznach.

Racebo są zwykle znacznie dłuższe niż inne deski SUP. Zwykle mają długość od 12’6 do 14”. Raceboard można rozpoznać przede wszystkim po smukłej konstrukcji. Deski są długie, ale wąskie, więc szybko przesuwają się w wodzie.

Aby dobrze się bawić z Raceboardem, potrzebne jest trochę doświadczenia i praktyki. Raceboard nie jest więc deską dla początkujących.

Touring SUP

Touringboard jest bardzo wytrzymały. W ten sposób spełnia wymagania nawet na dłuższą wyprawę.

W porównaniu z Raceboard, Touring SUP nadaje się również dla niewprawionych wiosłaków. Nadaje się również na dłuższe wycieczki.

Dzięki dodatkowej szerokości zapewnia większą stabilność i dlatego nadaje się do pokonywania długich dystansów.

Riverboard

Jedną z głównych cech riverboard jest szeroka rufa. Jest tu szczególnie dużo miejsca. Prowadzi to do wysokiej stabilności i gwarantuje, że stabilność przechyłu nie zostanie utracona, zwłaszcza na niespokojnych wodach.

 

Jaki SUP dla początkujących?

Wybór deski SUP jest nieograniczony. Kształt, długość, objętość i producenci są przy tym wszechstronni.

Allroundboard doskonale nadaje się jako deska dla początkujących. Rozkoszuj się deska Allroundboard zarówno w morzu, jak i na płytkiej wodzie.

Deska o długości 10,6′ jest idealna dla rodzin i początkujących. Każdy, kto lubi podróżować z SUP “Sportowiec” lub po prostu chce wiosłować 5 kilometrów, powinien sięgnąć po 11,0′ SUP lub dłuższy.

 

Jaki SUP przy moim rozmiarze?

To, którą deskę SUP wybierzesz, zależy od Twoich umiejętności, ale także od masy ciała.

Poniżej znajduje się tabela, na której możesz się wzorować.

Masa Ciała SUP Szerokość SUP Grubość SUP Długość
< 56 kg 31-32’ 5’ 9,6’-10,9’
56-68 kg 31-32’ 5’ 9,6’-10,9’
68-79 kg 31-33’ 5’ 10,0’-12,6’
79-90 kg 32-34’ 5’ 10,0’-12,6’
90-102 kg 32-34’ 5-6’ 10,0’-12,6’
> 102 kg 32-34’ 6’ 10,0’-12,6’

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Add to cart