KategorieNamioty

Namioty zimowe – jakie cechy powinny posiadać i jak się przygotować?

Niezależnie od tego, czy jesteś alpinistą zdobywający kolejne szczyty, czy snowboardzistą poszukującym dziewiczej trasy lub po prostu masz ambicje aby doświadczyć nowych wrażeń podczas zimowego biwaku, nie zapomnij o przemyślanym doborze twojego sprzętu i ekwipunku. Jednym z większych wyzwań to wybór odpowiedniego namiotu zimowego, który będzie niezawodny nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych. Długie noce i niskie temperatury podnoszą poprzeczkę jeśli chodzi o wybór odpowiedniego namiotu dla miłośników zimowych sportów. Na szczęście stworzyliśmy przewodnik, który pomoże Ci wybrać ten idealny.

KROK 1: WYBÓR ŚRODOWISKA

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze między namiotem 3-sezonowym a 4-sezonowym jest rodzaj środowiska, w którym zamierzasz go używać. Podczas gdy namiot 3-sezonowy jest zaprojektowany z myślą o lekkości i oddychalności w umiarkowanych warunkach, namiot 4-sezonowy jest przeznaczony do wytrzymania intensywnych zimowych wiatrów i dużych obciążeń przed śniegiem.

Namiot 3-sezonowy
Namioty 3-sezonowe (zwane potocznie namiotami do wędrówek z plecakiem) są świetne do większości przygód (poza zimą) takich jak jesienne wędrówki z plecakiem, wiosenne trekkingi czy letnie biwaki. Seria MSR Elixir, Zoic, Hubba i FreeLite należą właśnie do tej kategorii. Wyposażone w panele z siatki dla wentylacji i dwuścienną konstrukcję, która obejmuje korpus namiotu i tropik, zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę przed insektami, wiatrem i deszczem, a jednocześnie pozostać lekkimi i oddychającymi.

Namiot 4-sezonowy
Te całoroczne namioty, zbudowane z myślą o zachowaniu równowagi między ciepłem, wytrzymałością i wagą, są najlepszym wyborem do biwakowania w zaśnieżonym otoczeniu. Mocniejsza konstrukcja stelaża pomaga tym namiotom wytrzymać nagromadzony śnieg bez zapadania się, natomiast zmniejszona powierzchnia siatki może przełożyć się na nieco większą wagę w zamian za cieplejsze, bardziej chronione środowisko wewnętrzne.

KROK 2: WYBÓR AKTYWNOŚCI I TERENU

W kategorii namiotów czterosezonowych istnieją trzy rodzaje namiotów, które należy rozważyć w zależności od planowanej aktywności i wybranego terenu.

Alpinizm czterosezonowy

Jeśli chcesz zdobyć poważną górę, taką jak Denali lub Mt.Everest, wybierz całoroczny namiot do wspinaczki, taki jak Remote Series. Dzięki dużej przestrzeni w przedsionku na nieporęczny sprzęt zimowy i wytrzymałej konstrukcji dwuściennej na trudne warunki zimowe, namioty te zostały zbudowane specjalnie do ekstremalnych, wysokogórskich wypraw. Duża powierzchnia podstawy oznacza również dużo miejsca do siedzenia podczas ostrej zimowej burzy, a solidna klapa śnieżna pomaga chronić przedsionek przed nawiewanym śniegiem.

Biwak alpejski

Jeśli jesteś alpinistą lub poważnym zimowym poszukiwaczem przygód, który szuka ultralekkiej konstrukcji i mniejszej powierzchni podstawy, aby łatwiej było go rozbić na wysoko położonych półkach, zwróć uwagę na model Advance Pro. Sprawdzona w ekstremalnych warunkach Himalajów, wytrzymała, jednościenna konstrukcja zmniejsza wagę dla tych, którzy chcą mieć lżejszy plecak, a także niezawodną ochronę w trudnym terenie. W tym modelu zastosowane zostały niemal niezniszczalny kompozytowy stelaż, który może być szybko rozstawiony nawet w niepewnej pozycji, dzięki czemu można szybko schronić się przed nadchodzącą burzą.

Czterosezonowa turystyka narciarska

Jeśli jesteś osobą podróżującą w terenie, która chce biwakować na śniegu poniżej linii drzew i mieć pewną ochronę przed wiatrem, zwróć uwagę na namioty MSR Access Series. Namioty te zostały zaprojektowane tak, aby zaoferować to, co najlepsze z obu światów: łatwy montaż oraz podwójne ściany to tylko niektóre z ich cech. Namioty tej serii charakteryzują się mniejszą wagą całkowitą niż namioty alpinistyczne, ponieważ zrezygnowano w nich z przedsionka i klapy śnieżnej, a zastosowano strategiczne rozmieszczenie siatki dla zwiększenia przepływu powietrza i kontroli wilgoci. Warto zauważyć, że jeśli planujesz podróż dłuższą niż tydzień i możesz przebywać w namiocie przez dłuższy czas,
przeczekując burzę, możesz rozważyć namiot z większą powierzchnią i przedsionkiem, taki jak namiot z serii Remote przeznaczony dla alpinistów.

KROK 3: WYBIERZ CECHY UŻYTKOWE

Namioty zimowe są projektowane z uwzględnieniem wielu różnych cech, aby zmaksymalizować ciepło, oszczędność wagi i trwałość.

Konstrukcja

Główną cechą namiotów 4-sezonowych jest mocna geometria i trwała konstrukcja. MSR wykorzystuje stelaże Easton® Syclone™, które są wykonane z lekkich, najnowocześniejszych materiałów kompozytowych, dzięki czemu nie łamią się nawet przy silnym wietrze.

Drzwi namiotu

Wybierając cechy namiotu, warto rozważyć liczbę drzwi, których będziesz potrzebował w zależności od liczby osób, aby zmaksymalizować przestrzeń do spania oraz łatwość wchodzenia i wychodzenia.

Wentylacja

Zrównoważenie zimowego ciepła z wagą i pakownością jest ważnym aspektem. Wszystkie namioty 4-sezonowe MSR oferują strategiczną siatkę i wbudowaną wentylację. Namioty przeznaczone do turystyki narciarskiej, takie jak seria Access, mają tendencję do zwiększonej oddychalności i mniejszej wagi, podczas gdy namioty alpinistyczne oferują większe ciepło podczas nocy na dużych wysokościach.

Przedsionki

Przedsionki są ważne dla przechowywania nieporęcznego sprzętu alpinistycznego, ale dodatkowo zwiększają wagę namiotu. W namiotach przeznaczonych do wspinaczki, takich jak Remote Series, klapa przeciwśnieżna chroni przedsionek przed nawiewanym śniegiem.

Podsumowanie

Po pierwsze, wybierz swój namiot w oparciu o środowisko w którym planujesz przebywać. Jeśli planujesz biwakować na śniegu lub w miejscach o niższych temperaturach z możliwością silnych wiatrów, wybierz namiot 4-sezonowy. Następnie należy zawęzić wybór modelu namiotu w oparciu o wybraną aktywność i teren. Do wspinaczki górskiej lub biwakowania na wyższych wysokościach, gdzie panują surowe warunki zimowe, wybierz namiot z serii Remote lub Advance Pro. W przypadku innych aktywności, takich jak ski-touring, odpowiednia będzie seria Access.

„HC Adventure – Tu zaczyna się twoja przygoda”

Add to cart