Aby dobrze się wyspać, potrzebujemy lekkiej, ale sytej kolacji, wyciszenia, właściwego poziomu wilgotności powietrza i oczywiście komfortu termicznego. Nie wszystkie te warunki zostaną spełnione podczas wyprawy outdoorowej i nocowania pod namiotem, jednak o niektóre możemy zadbać. O ciepło w nocy zadba właściwie dopasowany pod wieloma względami śpiwór. No właśnie, ale jak go tak idealnie dopasować i czym się kierować przy jego wyborze?
Śpiwór odpowiadający Twoim potrzebom
Na pewno trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania – jakim środkiem transportu podróżujesz i w jakich warunkach będziesz spać? Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę rowerową lub pieszą, na pewno śpiwór powinien być maksymalnie lekki. W przypadku samochodu czy nawet autobusu lub samolotu możemy sobie pozwolić na cięższy bagaż. Jeśli nocować będziesz w schronisku lub hostelu, to możesz liczyć na ciepłe pomieszczenie, więc śpiwór nie musi chronić Cię przed tak dużym chłodem, jak jest to w przypadku spania pod chmurką.
Jeśli już śpisz prawie pod gołym niebem (zapewne nocować będziesz w namiocie), to zastanów się, w które pory roku najczęściej podróżujesz. Latem jest przecież zdecydowanie cieplej, niż jesienią czy nawet wiosną.
Śpiwór może być syntetyczny lub puchowy…
To podstawowy podział śpiworów, a wiec ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli chodzi o izolację termiczną, to bardziej wydajnym izolatorem jest naturalny puch. W przypadku syntetycznych śpiworów dużo zależy od rodzaju ociepliny. Lżejszy również będzie śpiwór puchowy, ale dzięki prężnemu rozwojowi zaawansowanej technologii śpiwory syntetyczne zaczynają dotrzymywać w tej kwestii kroku naturalnym materiałom. Śpiwór syntetyczny z kolei łatwiej jest utrzymać w czystości, nie wymaga stosowania specjalnych środków, w przeciwieństwie do śpiwora puchowego.
Pozostaje jeszcze temat ceny. Tańsze zazwyczaj są śpiwory syntetyczne, co na pewno jest ich dużym atutem. Za śpiwór puchowy najprawdopodobniej zapłacimy więcej, chociaż tutaj też wiele zależy od jego wielkości i ewentualnie dodatkowych akcesoriów.
O co chodzi z oznaczeniami T-Comfort, T-Limit i T-Extreme?
Są to trzy zakresy temperatur, które powinny być podane przez producenta przy każdym śpiworze. Odpowiadają one konkretnej normie EN 23537 z 2017 roku. Wartości te nie są jednak przypadkowe czy szacowane, a poprzedzone konkretnymi testami.
T-Comfort to temperatura komfortu, w której przeciętna kobieta może przespać wygodnie i komfortowo całą noc. Temperatura T-Limit oznacza, że mężczyzna o przeciętnej budowie ciała jest w stanie przespać w przykurczonej pozycji całą noc i nie odczuje przy tym zimna. Ostatni zakres temperatury to T-Extreme, a więc temperatura ekstremalna, a dla kobiety temperatura przetrwania, w której nie zapadnie w hipotermię, jednak mogą pojawić się inne skutki uboczne, np. odmrożenie.
Rozmiar śpiwora też ma znaczenie
Jak możemy zaobserwować, śpiwory mają różne kształty i rozmiary. Należy dopasować go do swojego wzrostu. Nie powinien on być za duży, ponieważ powstanie wtedy duża nieogrzana przestrzeń, co skutkuje większym ryzykiem odczuwania chłodu. Warto również zwrócić uwagę na swoją pozycję spania. Jeśli zazwyczaj śpisz w pozycji embrionalnej, to zapewne nie będzie Ci potrzebny tak duży śpiwór jak osobom śpiącym w pozycji wyprostowanej. Ograniczeniu przestrzeni wewnątrz śpiwora sprzyja kształt mumii. To właśnie te modele należy wybierać do spania w nieco trudniejszych warunkach. Na letni, rodzinny kemping można jednak z powodzeniem zdecydować się na śpiwór prostokątny.
Czy bez snu można funkcjonować? Przez kilka dni zapewne tak, ale z czasem organizm odmawia posłuszeństwa. Podobnie jest wtedy, kiedy sen jest nieefektywny i śpimy w niewłaściwych warunkach. Nawet w outdoorowym środowisku można się dobrze wyspać, jeśli oczywiście wybierzemy śpiwór dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i warunków otoczenia